9 marca 2016 roku  w Komendzie Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim uroczyście otwarto salę edukacyjną „OGNIK” – projekt zrealizowany w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”.


   Sala szkoleniowa „OGNIK” w Starogardzie Gdańskim, to pierwsza w województwie pomorskim sala edukacyjna, która powstała dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Ognik” posłuży strażakom ze Starogardu Gdańskiego do nauki dzieci i młodzieży, jak zachowywać się w czasie pożaru. W ramach specjalnego programu edukacyjnego strażacy, opartą na wieloletnim doświadczeniu wiedzę, przekażą uczestnikom organizowanych tu spotkań.

W sali prowadzone będą zajęcia szkoleniowe z bezpieczeństwa pożarowego. Strażacy, wykorzystując prezentacje multimedialne oraz sprzęt pożarniczy, pomogą uczniom szkół i przedszkoli zrozumieć, jakie niebezpieczeństwa czyhają w naszych domach. Szkolenia takie mają rozwijać umiejętności zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

W siedzibie starogardzkiej PSP przygotowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Sala edukacyjna ma służyć do prezentowania dzieciom, w jaki sposób rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru oraz jak działają czujki pożarowe. Najmłodsi będą mogli także sprawdzić, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

W wyposażonej w piecyk gazowy łazience, strażacy tłumaczyć będą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla oraz jak wentylować pomieszczenia. Przedstawią także działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Kuchnia posłuży za miejsce, w którym uczniowie będą mogli zrozumieć, dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru. Zajęcia obejmują także ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem.


GALERIA